Dluhopisům se blýská na lepší investiční časy. Využijte příležitost

V investování platí zásada, kterou dodržovaly v běžném životě už generace našich předků. Nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku. V případě investování mluvíme o tzv. diverzifikaci, ale v podstatě jde o to samé. Cílem je rozložit investované peníze mezi více položek, jako jsou akcie, drahé kovy, nemovitosti a v neposlední řadě dluhopisy. Právě na dluhopisy se dnes stáčí pozornost investorů, kteří očekávají, že jim v následujících letech přinesou slušný zisk.


Pojďme si nejprve říct, co dluhopisy jsou. Je to v podstatě půjčka v podobě cenného papíru, se kterým se může dále obchodovat. Dluhopisy vydávají například státy nebo firmy a půjčují si takto peníze na svůj chod, nákupy nebo investice do rozvoje. Zároveň se zavazují, že k určitému datu tuto půjčku splatí a budou navíc vyplácet předem stanovené úroky. Česká republika si tak může půjčit například 100 miliard korun prostřednictvím dluhopisů s desetiletou splatností, kdy se zaváže splácet za každý rok 4 procenta z hodnoty dluhopisu a k datu splatnosti vyplatí i celou zapůjčenou částku. Podobných dluhopisů je nepřeberné množství a liší se délkou splatnosti, úrokem, ale i garancemi pro ty, kteří peníze půjčují.


Jak vybrat dluhopis


Jako investor můžete nakupovat podstatnou část dluhopisů individuálně, ale za vhodnější variantu považujeme svěřit peníze dluhopisovým fondům. Ty z nabídky na trhu vybírají kvalitní dluhopisy a vaši investici mezi ně rozloží. Ono totiž vybrat kvalitní dluhopis není jen tak, je jich nepřeberné množství a bohužel jde nezřídka i o dluhopisy, kterým se právem přezdívá „prašivé“.


Možná jste také narazili na internetu na nabídku, která láká na investování do dluhopisů společností, které slibují svou zářnou budoucnost a vyplácení vysokých úroků. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že může jít o firmy bez historie či ve finančních problémech, kdy jim reálně hrozí krach. Pak bude pozice vlastníka dluhopisu velmi vratká a nemusíte své peníze dostat zpět. Bohužel se to stalo už mnohokrát. Vyplatí se tedy spolehnout na zkušenosti odborníků ve fondech, kteří takové dluhopisy nenechají projít sítem při výběru.


Rozbouřený dluhopisový rybník


Řadu předchozích let patřily dluhopisy stabilních a rozvinutých států ke klidnějším vodám investičního světa, kde se toho zase tolik nedělo. Bylo to v období, kdy byla stabilní inflace a centrální banky držely úrokové sazby nízko. V takové situaci byla investice do dluhopisů poměrně předvídatelná, zároveň nesla nižší výnosy než některá jiná aktiva a sloužila hlavně k uchování hodnoty finančních prostředků.


Opět zjednodušený příklad: Když byla inflace 2 procenta a úrokové sazby 1 procento, mohl člověk předpokládat, že při investici do dluhopisu, který nese například 3 procenta ročně, vydělá více než v bance a hodnota jeho peněz zůstane zachována i přes inflaci.


Zemětřesení jako příležitost


Jenže v posledním roce došlo na trhu s dluhopisy k zemětřesení. Inflace šla raketově nahoru a rostou i úrokové sazby. V takové situaci se už mnozí investoři rozhodli, že se jim nevyplatí držet dříve vydávané dluhopisy s nižšími úroky. Když někomu půjčíte peníze za 3 procenta ročně, a přitom v bance můžete dosáhnout bezpečně na dvojnásobný úrok, v podstatě se připravujete o polovinu zhodnocení. Investoři se tak začali dluhopisů zbavovat. A to i za nižší cenu, než byla původní hodnota dluhopisu. Takový dluhopis v hodnotě tisíc korun se mohl prodávat klidně například za 800 korun.


Došlo ke dvěma věcem. Ceny dříve vydávaných dluhopisů v letošním roce razantně poklesly, i když za ně po splatnosti dostanete zaplacenou jejich původní hodnotu. Takové dluhopisy dnes nakupujete se slevou, a tím pádem i s vyšším výnosem.  A kdo chce dnes vydat dluhopisy a půjčit si tak peníze, musí nabídnout vyšší úrok, aby investory zaujal. To je kombinace, která právě nyní nahrává nákupu. Vysoká inflace s námi nezůstane navždy a úrokové sazby v bankách pravděpodobně také nevydrží na tak vysoké úrovni jako dnes. Kdo tedy nakoupí v této době kvalitní prověřené dluhopisy, může předpokládat v příštích letech velmi zajímavé výnosy, kdy se bavíme v případě některých dluhopisových fondů o reálném zhodnocení okolo 10 procent za rok.


Vyvážené investování


Pokud investujete, nebo s investováním plánujete začít, dluhopisy by v naprosté většině případů měly tvořit část vašeho portfolia. Míra jejich zastoupení se bude přirozeně lišit například podle toho, na jak dlouho chcete nechat peníze zainvestované.


Velmi rádi vám pomůžeme s výběrem prověřených dluhopisových fondů, které se těmto investicím často věnují už po desetiletí a vybírají kvalitní dluhopisy států a prosperujících firem. Právě v dnešní době je k tomu vhodná příležitost, která se nemusí v dalších letech opakovat.


Tento článek nepředstavuje investiční poradenství ani investiční doporučení, je pouze informační. Informace z něj nelze bez dalšího použít k nákupům, či prodejům, či k jiným investičním rozhodnutím. Pokud tak učiníte, činíte tak na základě vlastního rozhodnutí. Výsledky za minulé období nejsou zárukou výsledků do budoucna.