Že nic neroste do nebe? O vydělávání na akciích to platí jen napůl


Už jste to za poslední měsíce určitě slyšeli taky. Vlna zdražování je nejvyšší za desítky let a zároveň mají Češi uloženy v bankách rekordní úspory. Jenže, kdo chce hodnotu svých úspor ochránit, s držením peněz na běžném účtu prostě nevystačí. Tam z nich inflace nemilosrdně ukrajuje.  Nezbývá než investovat. Současně slyšíme o tom, že letos zažívají burzy nejen kvůli válce na Ukrajině výrazné propady. A to se přirozeně člověku do investic moc nechce. Ale to je chyba. Burzy v historii pokaždé předvedly, že se z otřesů vzpamatují a ještě posílí. Dnes je tedy příležitost začít investovat „se slevou“. Nevadí, pokud s investováním nemáte žádné zkušenosti, s trochou pomoci to dnes zvládne každý a nepotřebujete k tomu ani miliony.


Jednou z nejčastějších možností, kam investovat, jsou akcie. Vydávají je společnosti po celém světě, jako jsou Apple, Microsoft nebo Tesla, a jsou to v podstatě malé vlastnické podíly v těchto firmách, se kterými se obchoduje na burzách. Říká se, že nic neroste do nebe, ale o cenách akcií to platí jen napůl.


Stejně jako občas přijde v přírodě nějaká bouře nebo vichřice, i kurzy akcií se tu a tam otřesou. Je to naprosto přirozená věc. Jenže po každé takové „bouři“ se akciové trhy zotaví a postupně nejen umažou předchozí ztráty, ale dosáhnou na nová maxima.


Zhodnocení 200 %


Ukazatelem, jak se daří akciím, je například známý index S&P 500, který mapuje akcie pěti set největších amerických firem. Podívejme se na poslední dvě dekády, které rozhodně nebyly chudé na přelomové události pro investiční i běžný svět. Které si vybavíte?


Uveďme třeba splasknutí tzv. internetové bubliny v roce 2000, útoky z 11. září v roce 2001, finanční krizi v roce 2008, referendum o Brexitu v roce 2016 nebo třeba vypuknutí koronavirové pandemie v roce 2020. I přes všechny tyto a mnohé další zvraty index S&P 500 překonal své předchozí hodnoty. Na začátku roku 2000 dosahoval index 1450 bodů, dnes je to téměř trojnásobek, a to už i po započítání letošních propadů.  Zhodnocení 200 % i přes jedny z největších krizí novodobé historie je více než slušný výsledek.


Účinný recept: dlouhodobost a pravidelnost


Poklesy (propad o 5 %), korekce (propad o 10 %) a medvědí trhy (propad o více jak 20 %) jsou na akciových trzích běžné. Pokles se objeví v průměru třikrát do roka, korekce jednou za rok a medvědí trh nastane v průměru jednou za tři a půl roku. Mimochodem, v medvědím trhu se americké akciové trhy ocitly letos v létě, když akcie výrazně propadly i kvůli válce na Ukrajině. Snažit se těmto situacím při investování vyhnout je v podstatě nemožné. Mnohem účinnějším receptem je investovat pravidelně a dlouhodobě.


Jak už jsme si totiž řekli výše, historicky se akcie vždy „oklepaly“ a dál rostly. Nic nenasvědčuje tomu, že by tentokrát mělo být něco jinak. Podle některých ukazatelů to navíc vypadá, že nálada na trzích by se mohla začít brzy otáčet. Po letošních propadech jsou některé akcie skutečně levné a lákají investory na budoucí růst.Vývoj ukazatele P/E (cena akcie/zisk na akcii) od roku 1997 – aktuální data ZDEČasem ověřené příležitosti


Logická otázka zní, které akcie vybrat k nákupu? Pro člověka, který nemá s investováním předchozí zkušenosti a nechce trávit týdny studiem zákonitostí trhu a finančních výkazů jednotlivých firem, je ideální variantou investovat do akcií přes některý ze zavedených podílových fondů. Odborníci, kteří tyto fondy vedou, vaši investici rozdělí mezi akcie vybraných společností, a vy tak nevsázíte vše na jednu kartu, ale riziko rozložíte mezi více titulů. Mimochodem, říká se tomu diverzifikace a je to jedna z nejdůležitějších věcí v investování. I naše babičky říkaly, že se nemají všechna vajíčka dávat do jednoho košíku.


Začít můžete s pár stokorunami


Abyste začali investovat, nemusíte být milionář. Začít pravidelně zhodnocovat finance lze už od pár stokorun měsíčně a postupně třeba vklady zvyšovat nebo si část peněz nechávat stranou na podobné slevové akce, jako vidíme dnes. Začnete si tak vytvářet rezervu, díky které si jednou splníte sny nebo bude vaším zajištěním na penzi či pomůže vašim blízkým. Neslibujeme vám, že se tak stane přes noc, takovým „investičním pohádkám“ raději nevěřte. Když ale uděláte první krok a vstoupíte do investičního světa, začnete vytvářet svou bohatší budoucnost. A to za to stojí.


Nabídka podílových fondů je skutečně pestrá a my vám v ní rádi pomůžeme zorientovat se a vybereme pro vás takové, které budou nejlépe odpovídat vašim cílům a možnostem.