Koronavirus a finance? Společně to zvládneme

Opatření, která mají bránit šíření koronaviru, obrátila mnohým z nás život naruby. Přirozeně myslíme na své zdraví, ale stranou nezůstávají ani obavy, jak vir a vývoj ekonomiky ovlivní naše finance. Máme pro vás několik odpovědí na nejčastější otázky, se kterými se nyní setkáváme. Sami uvidíte, že není důvod pro paniku ani pro katastrofické scénáře.


Snížily se mi příjmy, co mám dělat s hypotékou (nebo jiným úvěrem)?


Jistě jste zaznamenali, že vláda navrhuje plošné odložení splátek hypoték a úvěrů. Velmi pravděpodobně k němu dojde, ale přesná podoba tohoto opatření momentálně není známá, politici a banky o ní budou ještě jednat. Některé banky už nicméně umožňují, aby si klienti splátky úvěrů odložili. Zatím nejčastěji na dobu tří měsíců. Žádosti zatím posuzují individuálně. Co je nejdůležitější – není možné jen tak přestat platit, ale banku je potřeba aktivně oslovit a na odkladu splátek se dohodnout. S tím vám rádi pomůžeme a správnou formu splátek s bankou dojednáme.


Mám rušit investici kvůli propadu hodnoty?

Je normální, že hodnoty investičních portfolií kolísají. Během krizí dochází ke krátkodobým poklesům, ale trhy se z nich vždy zotaví a přijde růst. Bylo to tak po prasknutí internetové bubliny na začátku tisíciletí i po finanční krizi let 2008/2009. Na krizi je tak třeba dívat se spíš jako na příležitost, jak vydělat. Současná situace nahrává nákupu, a ne prodeji. Pokud investujete pravidelně, tak nyní v podstatě nakupujete ve slevové akci. A zabezpečení jedinci, kteří se již dlouho odhodlávají k investici, by nyní měli využít tuto příležitosti a svou volnou hotovost vhodně investovat. V rámci akcií a fondů se dají díky výprodejům najít zajímavé sektory s výraznou slevou oproti normálnímu stavu – stačí si vzít takové zdravotnictví, biotechnologie, energie nebo firmy vyrábějící spotřební zboží.


Přemýšlím, kde ušetřit. Co kdybych snížil platby na životní pojištění?

S pojistkou nedoporučujeme hýbat, protože při snížení plateb se zpravidla sníží i pojistné částky, čímž pádem byste dostali v případě škodní události méně zaplaceno. Při opětovném navýšení pojistných částek může zase pojišťovna chtít znovu vyplnit zdravotní dotazník, a pokud jste od posledně prodělali nějakou vážnější nemoc či utrpěli úraz, může vám to pojistku prodražit nebo pojišťovna omezí rozsah krytí. Pojistné navýší i z důvodu vašeho vyššího věku.  Jakoukoli změnu s námi nejprve raději zkonzultujte. Společně najdeme vhodné řešení.

Jestli chcete ušetřit, projdeme vaše další pojistné smlouvy (např. pojištění majetku či auta) a podíváme se, jestli v pro vás na trhu není momentálně výhodnější řešení, díky kterému byste platili méně. Neváhejte se na nás obrátit.


Jsem v karanténě, dostanu zaplaceno od pojišťovny?

Prošli jsme podmínky všech pojišťoven a jejich přístup v tomto ohledu není jednotný a vždy bude záviset na podmínkách konkrétní pojistky. Obecně po „průzkumu trhu“ můžeme říct, že pokud se u vás nákaza koronavirem nepotvrdí, tak vám většina pojišťoven pobyt v karanténě neproplatí. Některé pojišťovny mají ve výlukách případy pandemie, kdy nebudou plnit ani v případě nemoci. Přesto jsme narazili i na výjimky, které karanténu proplatí i zdravému klientovi.


Jsem doma, abych pečoval o dítě. Jak přistupují pojišťovny k ošetřovnému člena rodiny, budou plnit?

Ani zde nelze paušálně poradit, protože pojišťovny mají rozdílné přístupy. Obecně pojišťovny ale ošetřovné proplácejí pouze v případě, že je dítě doma z důvodu nemoci nebo zranění. Zavřené školy tedy jako důvod pro vyplacení plnění stačit většinou nebudou. I tady jsou ale mezi pojišťovnami výjimky. Rádi vám ověříme, jak si stojí právě vaše pojistka.


Musel jsem kvůli nařízení vlády uzavřít provozovnu. Pomůže mi pojistka?

Pokud jste měli před vyhlášením nouzového stavu ve vaší pojistce kryté riziko „přerušení provozu“, mohla by vám pojišťovna ztráty kompenzovat. Záleží ale na tom, jak pojišťovny přistupují k takto plošně nařízeným uzavřením provozů ve svých výlukách. Snad vás alespoň potěší, že živnostníci, kteří museli uzavřít své provozovny nebo přerušit z důvodu vládních nařízení svou činnost, dostanou měsíčně dávku 15 000 korun, která se nebude dále danit. Stát také živnostníkům odpustí platby záloh jak na sociální, tak na zdravotní pojištění od března do srpna, a to do výše minimální měsíční zálohy (2544 Kč, respektive 2352 Kč). Zbytek bude možné doplatit po podání daňového přiznání za letošní rok. Vláda schválila i to, že v současné situaci mohou zažádat o ošetřovné (424 Kč/den) i rodiče-živnostníci. A to nejsou jediná opatření. Veškeré informace o aktuálním stavu a zvýhodnění naleznete na stránkách ministerstva financí - Ministerstvo financí - COVID a také na stránkách daňového poradce KODAP - Kodap - pandemie


Slyšel jsem, že Česká národní banka snížila úrokové sazby. Jak to ovlivní moje finance?

ČNB snížila úrokovou sazbu, aby pomohla ekonomice rozhýbat se, až pandemie odezní. Tento krok má především zajistit firmám, aby si mohly levněji půjčovat peníze nebo financovat svůj provoz. Krátkodobě neočekáváme, že se snížení sazeb projeví výrazněji v osobních financích. Je možné, že některé banky mírně sníží úročení na běžných a spořicích účtech. Neočekáváme znatelnější snižování úrokových sazeb u hypoték – banky si vyšší marží budou vytvářet „polštář“ na následující měsíce. Pokud některé spíše menší banky sazbu sníží, ještě to nemusí znamenat, že na hypotéku s nízkou sazbou dosáhne více klientů. Podmínky bonity se naopak mohou zpřísnit.

Situace se neustále vyvíjí a my ji pečlivě sledujeme. Pokud chcete mít aktuální a ověřené informace, neváhejte se na nás obrátit. Máme nástroje, které nám umožňují sledovat a vyhodnocovat dění na trhu a podělit se s vámi o aktuality či s vámi probrat vaše momentální finančními záležitosti.