Jak si pojistit klidný život s hypotékou? Bohatě se vám to vyplatí
Každý si rád oddychne, když mu klapne žádost o hypotéku a podaří se mu pořídit nemovitost, kterou si vyhlédl. Přeci jen to většina z nás dělá jen jednou nebo párkrát za život. Hypotéka je závazek na několik let či desetiletí, a to samé platí i o nemovitosti. S trochou péče to ale zvládnete. Máme pro vás tři rady, které vám pomohou, abyste z hypotéky a nemovitosti neměli vrásky na čele, když věci nejdou podle plánu.
Ať jde pojištění majetku s dobou
Pojištění je pro vaši nemovitost správný kamarád do deště. Nebo do vichřice, ohně, prostě do jakéhokoliv řádění živlů. Někdy ale pomůže jen částečně. A to sice v případě podpojištění, tedy když je pojistná částka nižší než částka, za níž by šla srovnatelná nemovitost znova postavit či v případě bytu pořídit. Tady je příklad: Byt má pojistnou hodnotu čtyři miliony korun, ale pojistná částka je nastavena jen na dva miliony (tedy poloviční). Pokud požár v bytě způsobil škody ve výši dvě stě tisíc, pojišťovna nevyplatí celou částku, ale bude krátit ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě nemovitosti. V tomto případě by to bylo o polovinu, tedy o 100 tisíc. V posledních letech ceny nemovitostí prudce stoupají a je možné, že některé pojistky, které ještě před pár roky zcela vyhovovaly, už dnes nemusejí stačit. Pojistku je proto vhodné alespoň jednou za tři roky zkontrolovat a případně aktualizovat.
Co když zdraví nedovolí splácet?
Splátka hypotéky je položka, která se na několik let napevno usadila ve vašem rozpočtu. Někoho může znervózňovat pomyšlení, co by se dělo, kdyby přišel o pravidelný příjem, nebo hůř – jak by se jeho blízcí vypořádali se situací, kdyby na tento dluh zůstali sami. Řešení nabízí životní pojištění, které při správném nastavení dokáže člověku zachovat jeho životní standard, i když ho potkají například zdravotní komplikace způsobené vážnou nemocí, nebo úrazem a nemůže si sám vydělávat. Peníze vyplácené pojišťovnou pak pokryjí i pravidelné splátky hypotéky.
Pomoc při ztrátě zaměstnání
Specifickou variantou, o kterou roste obzvlášť v poslední době zájem, je pojištění ztráty zaměstnání. Pojišťovny hlásí, že o tuto možnost v „době koronavirové“ roste zájem až o polovinu. Pojistka se postará o tom, že člověk nepřestane splácet půjčku, když přijde o práci z důvodu výpovědi či krachu zaměstnavatele. V takovém případě pojišťovna zaplatí obvykle 6 až 12 měsíčních splátek. Toto pojištění se většinou sjednává spolu s úvěrem, ale v některých bankách lze sjednat i dodatečně.
S každou z těchto oblastí vám rádi pomůžeme. Podle vašich potřeb porovnáme aktuální nabídku na trhu a vybereme vám variantu, o kterou se budete moct skutečně opřít.
Jistě jste v poslední době zaznamenali zprávy o aktuálně nízkých úrokových sazbách hypoték, možná jste i dostali nabídku na převedení hypotéky k jiné bance. Rádi vám skutečnou výhodnost takové nabídky ověříme. Platí, že úroková sazba není vše a dost často o výhodnosti úvěru rozhodují i další podmínky. Vylepšit lze zpravidla úvěr i u stávající banky. Jsme tu pro vás i v tomto ohledu.